Możemy zaobserwować, iż w Polsce przestrzenie użyteczności publicznej projektowane są coraz bardziej świadomie. Zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, którzy w biurze spędzają wiele czasu zależy na tym, aby miejsce to miało charakter przestrzeni przyjaznej. Coraz powszechniejsza jest tendencja, aby tworzyć wnętrza biurowe bardziej wygodne, by pracownicy spędzający w nich wiele godzin pracy czuli się równie komfortowo, jak we własnym domu. Dlatego współczesne biura swoim wyglądem coraz mniej przypominają miejsca pracy, a coraz bardziej wnętrza domowe.

Czym wyróżnia się biuro, które nazwać można przyjaznym dla pracowników? Biuro przede wszystkim powinno być wygodne i funkcjonalne. Aranżowanie wystroju wnętrza służącego nam do pracy powinno koncentrować się nie tylko na prawidłowym rozstawieniu mebli i sprzętu biurowego, ale także na odpowiednim doborze oświetlenia, kolorystyki, akustyki, jak i jakości powietrza. Wystrój wnętrza powinien także sprzyjać efektywnej i kreatywnej pracy. Im ciekawsze wnętrze biura, tym ciekawsza i wydajniejsza staje się praca urzędujących w nim osób.

Współczesne pokolenie żyje kreatywnie, i tak też chce pracować. Dlatego rośnie znaczenie biur zaaranżowanych zgodnie z ideą tzw. activity based working. Zgodnie z tą zasadą powierzchnia biurowa jest podzielona na poszczególne strefy przeznaczone do wykonywania poszczególnych zadań. Celem activity based working jest stworzenie biura, gdzie pracownicy będą mieli perfekcyjną przestrzeń dostosowaną do konkretnej pracy. Takie przestrzenie nakierowane są głównie na pracę zespołową. Stąd w przypadku, gdy pracownicy mają do wykonania głównie indywidualne zadania, należy w inny sposób zaaranżować im przestrzeń, uwzględniając potrzebę posiadania samodzielnych stanowisk pracy.

Biuro to przede wszystkim miejsce pracy i jego wystrój powinien być dostosowany głównie do tego celu. Przestrzeń biurowa musi być zaaranżowana praktycznie, zgodnie z obowiązującymi wymogami. Nie oznacza to jednak, że powierzchnia biurowa ma być nudna i monotonna. Jego wnętrza muszą rozbudzać kreatywność, a środowisko sprawiać, że pracownicy codziennie będą chcieli spędzić tam dzień. To jak wygląda biuro, i jak zespół zatrudnionych ludzi będzie się w nim czuł jest coraz częściej elementem walki o nowych, cennych pracowników. Dziś już nie dziwi występowanie w siedzibach firm kolorowych kanap czy nawet drzew.

 

Źródło:

propertydesign.pl, propertyjournal.pl, e-biurowce.pl, biuro-kreacja.info