Ściany z mchu (a dokładniej z porostu) są doskonałą alternatywą dla roślinności doniczkowej, na którą nie zawsze jest odpowiednia ilość miejsca w biurze. Są też szczególnie polecane osobom ceniącym wygodę i nowoczesną elegancję. Panele z mchu wykonywane są obecnie z trzech rodzajów naturalnych materiałów, takich jak chrobotek reniferowy (najczęściej stosowany), mech gąbczasty (mech poduszkowy) oraz mech płaski (mech leśny).

 

CHROBOTEK RENIFEROWY

To gatunek z pogranicza świata glonów i grzybów o drzewkowatym pokroju, występujący w lasach Europy środkowej i północnej. Mech chrobotek dostępny w sprzedaży w Polsce pochodzi z norweskich lasów, ponieważ w naszym kraju jest pod ochroną. Porost norweski zbierany jest w okresie największego wzrostu rośliny, w okresie od maja do października, gdyż wtedy rośnie ich najwięcej i zbiory nie zagrażają wyginięciu.

Zielona ściana z chrobotka nie wymaga pielęgnacji, nawożenia ani nawadniania. Wystarczy, że wilgotność powietrza będzie w granicach 40-60%, co nie jest trudne do utrzymania w pomieszczeniach, gdzie regularnie przebywają ludzie. Po zebraniu porost poddawany jest procesom stabilizacji, dzięki temu nie przyciąga owadów, ani nie rozrasta się.

Warto rozważyć tę formę zieleni we wnętrzach, gdzie nie ma dostępu światła, bowiem mech nie straci wybarwienia nawet w głębokim cieniu. Można także stosować go w pomieszczeniach o większej wilgotności, np. w łazienkach, ponieważ ma właściwości higroskopijne. W sprzedaży dostępne są różne warianty barwne chrobotka, co daje możliwość zgrania tonacji np. z firmową kolorystyką, by utrzymać spójność komunikacji wizualnej. Kolor mchu uzyskuje się za pomocą naturalnych, organicznych barwników, ponieważ naturalny jest zbliżony do koloru białego. Nie zawiera więc toksycznych chemikaliów.

Zalety:
– wprowadza efekt naturalnego ogrodu w przestrzeni,
– działa jak naturalny filtr powietrza, pochłania toksyny i oczyszcza powietrze z cząstek kurzu,
– absorbuje dźwięk, doskonale wycisza pomieszczenia nawet do kilkunastu decybeli
– ma właściwości antyalergiczne, nie pyli się,
– wyrównuje wilgotność w powietrzu,
– nie trzeba, a nawet nie wolno, go podlewać,
– jest naturalnym miernikiem wilgotności powietrza w pomieszczeniu (w zbyt niskiej zaczyna „drewnieć”),
– pozbawia otoczenie nieprzyjemnych zapachów oraz zagnieżdżających się tam grzybów,
– ma wysokie właściwości antystatyczne, nie osiada się na nim kurz, nie trzeba go w żaden sposób czyścić ani odkurzać,

 

MECH PODUSZKOWY (MECH GĄBCZASTY)

Ten mech dekoracyjny w formie zielonych poduszek pochodzi głównie z południowej Europy. Zebrany mech jest odpowiednio selekcjonowany, oczyszczany oraz poddawany procesowi zasolenia.

 

MECH PŁASKI (MECH LEŚNY)

Panele z mchu płaskiego nawiązują w swojej formie do naturalnej ściółki leśnej. Porost ten jest niezwykle plastycznym materiałem, można z niego uformować: logo, napisy, bryły 3D.

Mech idealnie nadaje się na zielone ściany, a także do tworzenia nowoczesnych ekologicznych przedmiotów. Nadaje się idealnie do każdego rodzaju wnętrza w formie paneli ściennych lub jako dekoracja elementów wyposażenia wnętrza, w tym mebli.

Panele z mchu są nie tylko piękną dekoracją pomieszczenia. Nadto kolor zielony uspokaja wzrok i sprawia uczucie bezpośredniego kontaktu z naturą co polepsza samopoczucie.

Bezobsługowy ogród zachowa swój świeży wygląd przez długie lata, jeżeli będziemy pamiętać, aby nie narażać go na bezpośredni kontakt ze źródłem ciepła, chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i dbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia. Jednak nawet gdy ulegnie całkowitemu przesuszeniu, można go zregenerować za pomocą nawilżacza powietrza.

 

———————–

Źródło:

  1. http://jukogreendesign.pl/
  2. http://www.zielonesciany.pl/pl/mech-na-sciany