Jednym z kluczowych elementów ergonomii jest jak najlepsza organizacja stanowiska pracy. Celem ergonomii jest dostosowanie miejsca pracy zarówno do rodzaju wykonywanych zadań, jak i do potrzeb samych pracowników, oraz do ich cech antropomorficznych.

 
Długotrwała praca przy komputerze wykonywana przy nieprawidłowo zaprojektowanym stanowisku, a co za tym idzie w nieprawidłowej pozycji, z biegiem lat może prowadzić do trwałych zmian w stanie zdrowia pracownika. Praca biurowa jest wykonywana zazwyczaj w wymuszonej pozycji, która obciąża kręgosłup i stawy, co skutkuje często chorobami układu mięśniowo-szkieletowego. Jeśli pozycja osoby pracującej jest ergonomiczna, prawidłowa, to nie tylko odczucie zmęczenia podczas wykonywanej pracy jest mniejsze, ale i zapobiega to tego typu dolegliwościom zdrowotnym. Zaleca się, aby stawy były ustawione pod kątem 90 st. lub nieco większym. Dotyczy to kończyn górnych, dolnych i tułowia. Głowa zaś powinna być lekko pochylona do przodu.

 
Na czym polega ergonomiczna aranżacja przestrzeni biurowej? Oprócz właściwego wykorzystania przestrzeni, zapewnić należy odpowiedniej jakości meble, zwłaszcza biurka i krzesła, a także zadbać o właściwe oświetlenie i kolorystykę stanowiska pracy, jak i o elementy dopełniające, takie jak roślinność. Dobór odpowiedniego krzesła i biurka, zapewnienie dobrego oświetlenia stanowiska pracy wpłynie zarówno na komfort pracy, zdrowie oraz samopoczucie pracownika, a w konsekwencji na zwiększenie wydajności zatrudnionej osoby. Pracodawcy na szczęście coraz częściej rozumieją, że wdrażanie ergonomii należy traktować nie jako koszty, a jako inwestycję generującą zyski. Widzą tę zależność, że im lepiej pracownicy czują się w swoich biurach, tym większa jest efektywność ich pracy.

 
Krzesło
Krzesło ma największy wpływ na obciążenie układu mięśniowo-szkieletowego, ze względu na największą powierzchnię kontaktu z ciałem pracownika. Najważniejszy jest dobór i odpowiednia regulacja krzesła w celu przystosowania go do konkretnego pracownika. W przypadku krzesła należy zwrócić uwagę na to, czy posiada ono odpowiednie atesty, oraz czy sama jego konstrukcja jest stabilna i czy nie ogranicza ruchów osoby pracującej. Najlepsze są krzesła o tzw. podstawie pięcioramiennej, która ułatwia przemieszczanie mebla w biurze i ogranicza jego wywrotność. Krzesło powinno mieć możliwość przynajmniej regulacji wysokości płyty siedziska (40-50 cm od podłogi), wysokości i kąta pochylenia oparcia oraz wysokości podłokietników.

 
Biurko
Źle zaprojektowane biurka, podobnie jak krzesła, mogą stanowić przyczynę wielu problemów zdrowotnych pracowników. Biurko powinno być o odpowiednio dużej powierzchni, aby materiały i przybory potrzebne do pracy znajdowały się w bezpośrednim otoczeniu pracownika. Biurko powinno mieć możliwość regulacji wysokości, dopasowania do wzrostu osoby, która przy nim pracuje. Blat najlepiej aby był jasny i matowy – niweluje to możliwość występowania odbić od źródeł światła. Pod biurkiem powinno być także odpowiednio dużo przestrzeni, aby była możliwość ustawienia kończyn dolnych pod prawidłowym kątem 90 st., zmieszczenia ewentualnego podnóżka, czy w miarę potrzeby wyprostowania nóg.

 
Monitor
Monitory powinny być dobrej jakości, najlepiej o powierzchni matowej, nie odbijającej światła. Tło za ekranem powinno mieć stonowany kolor. W warunkach zbyt dużego kontrastu pomiędzy ekranem a tłem znajdującym się za nim, bardzo szybko męczy się wzrok. Odpowiednie ustawienie monitora pozwoli na znaczne zminimalizowanie obciążenia oczu i karku. Wysokość ekranu powinna być ustawiona w taki sposób, aby osoba pracująca była w stanie utrzymać swoją głowę i ramiona w linii prostej. Najbardziej optymalne ustawienie wysokości ekranu jest takie, aby górna krawędź ekranu znajdowała się na wysokości oczu lub nieznacznie powyżej (1-5 cm). Monitor powinien być ustawiony prostopadle do kierunku patrzenia na niego, w odległości 40-75 cm od oczu.

 
Kolorystyka, oświetlenie i elementy dodatkowe
Jeśli chodzi o oświetlenie, to idealnym rozwiązaniem jest zapewnienie jak największego dopływu światła dziennego. Światło sztuczne powinno być jedynie rozwiązaniem uzupełniającym. Poziom oświetlenia stanowiska komputerowego winien wynosić 500 luxów. Im światło jaśniejsze i bardziej zbliżone do naturalnego, tym korzystniej.
Także istotnym jest odpowiedni dobór kolorystyki w miejscu pracy. Dla osób, które muszą wykazywać się w pracy kreatywnością, dobrze jest dać jakiś akcent czerwony. Wyjątkowe elementy przestrzeni pobudzają kreatywność. Warto jednak pamiętać, aby był to jedynie akcent, gdyż zbyt wiele wyrazistych akcentów choć bardzo aktywizuje, to w dłuższej perspektywie jest bardzo męczące w odbiorze i może przeszkadzać pracownikom. Kolory bardzo oddziałują na nasze zmysły. Niebieski kolor uspokaja, a zielony pomaga w skupieniu i myśleniu. Najmniej rozpraszającymi są kolory zbliżone do kolorów ziemi, a więc wszelkie beże i szarości.
W aranżacji biura warto pamiętać o dodaniu elementów dodatkowych, jak np. roślinność. Nie od dziś wiadomo, że obecność roślin w pomieszczeniu działa kojąco i uspokajająco. Rośliny doniczkowe dodatkowo oczyszczają powietrze, a nawet pobudzają kreatywność.
Oprócz odpowiedniej ergonomii przestrzeni biurowej, doboru właściwych mebli, pamiętać należy także o częstych przerwach w pracy, co najmniej 5 minut co 1-2 godziny i odpowiednio częstych zmianach pozycji podczas pracy. Przemęczony pracownik jest mniej efektywny i kreatywny.

 
Celem ergonomii jest polepszenie warunków pracy człowieka, co znacznie podnosi jakość jego pracy. Wśród zalet ergonomicznych miejsc pracy należy wymienić m.in.: pobudzenie innowacyjności, zwiększenie koncentracji, utrzymanie dobrego zdrowia, oraz poprawę nastroju. Dobra organizacja stanowiska pracy skutkuje większą wydajnością pracowników oraz chroni pracodawcę przed dodatkowymi kosztami, jak np. leczenie dolegliwości mięśniowo-szkieletowych czy okulistycznych pracowników.

 
Polecane artykuły:
Państwowa Inspekcja Pracy, Ergonomiczne stanowisko, https://www.pip.gov.pl/ergonomia/ergonomiczne_st.html [dostęp 21.03.2017].
Katarzyna Kulik, Zadbaj o zdrowie – stwórz biuro ergonomiczne, https://www.e-biurowce.pl/pl/info/artykul/1985/zadbaj-o-zdrowie-stworz-biuro-ergonomiczne [dostęp 21.03.2017].
Tomasz Tokarski, Ergonomia pracy z laptopem, Państwowa Inspekcja Pracy, Warszawa 2010.